Key Features and Specifications
| Feature | Specification |
|---|---|
| Year | 2017 |
| Brand | Apple |
| Processor Brand | Apple Silicon |
| Processor Model | i5 |
| Generation | 7th |
| Ram | 16GB |
| SSD | 512gb |
| Cores | 4 |
| Dedicated Graphic | Yes |
| Graphic Card | AMD Radeon Pro |
| Graphic Card Size | 8GB |
| Ports | HDMI & SDXC Slot, Headphone/Microphone, RJ-45 Ethernet, Thunderbolt 3 (USB-C), USB 3.1 Gen 1 Type-A |
| Screen Size | 27" |
Apple iMac 27″ 5K (2017) | Intel Core i5 (7th Gen “Kaby Lake”) | 16GB RAM | 512GB SSD | 8GB AMD Radeon Pro 570
Upgrade your workspace with this powerful Apple iMac 27 5K (2017) | Intel Core i5 (7th Gen “Kaby Lake”) | 16GB RAM | 512GB SSD | 8GB AMD Radeon Pro 570. Featuring a crisp 27-inch Retina 5K display, this model is equipped with a fast Intel Core i5 processor, 16GB of DDR4 RAM, and a high-speed 512GB SSD for instant responsiveness. With 4GB of dedicated Radeon Pro graphics and Thunderbolt 3 connectivity, it is the perfect solution for graphic design, photo editing, and premium home office productivity. For more updates visit our Facebook official page.
Core Components
Processor: Intel Core i5 (7th Gen “Kaby Lake”)
Option A (Base): 3.4 GHz Quad-Core (Turbo Boost up to 3.8 GHz)
Option B (Mid): 3.5 GHz Quad-Core (Turbo Boost up to 4.1 GHz)
Memory (RAM): 16GB 2400MHz DDR4




There are no reviews yet.